Rehabilitacja głosu
Podstawowym objawem zaburzeń głosu jest zmiana jego barwy – chrypka, załamywanie się głosu, która może mieć różny stopień nasilenia. Rehabilitację głosu można zdefiniować jako próbę przywrócenia głosu do takiego stanu, który spełni zawodowe, socjalne i emocjonalne potrzeby człowieka.
Rehabilitacja głosu polega na całkowicie indywidualnym doborze ćwiczeń: relaksacyjnych, fonacyjnych i oddechowych. Rehabilitacja głosu jest niezbędna w przypadku istnienia dysfonii czynnościowych, zaburzeń głosu u osób zawodowo posługujących się głosem (m.in. nauczycieli, wykładowców), u pacjentów ze zmianami organicznymi (np. guzkami głosowymi, zmianami obrzękowymi), które powstały z powodu nieprawidłowej emisji głosu.
Podczas zajęć, uczestnicy:
- poznają swój głos i jego indywidualne możliwości
- dowiedzą się jak zachować narząd głosu w zdrowiu i aktywności przez wiele lat,
- nauczą się poprawnej wymowy, artykulacji i dykcji,
- pokonają nadmierne napięcia towarzyszące powstawaniu głosu, a co za tym idzie będą mogli posługiwać się głosem podpartym, wzmocnionym w rezonatorach, donośnym,
- zdobędą praktyczną wiedzę na temat wprowadzenia podstawowych a zarazem prostych zmian w swoim codziennym życiu, aby pomóc swojemu głosowi lepiej funkcjonować bez zbędnych obciążeń.